PO1NT


Po1nt Chat SuljettuTulemme takaisin 19/04/21 klo 16:00 - 18:00
  • Info
    • Mikä Po1nt?
    • Tietosuoja
  • Kunnat
    • Heinävesi
    • Iisalmi
    • Kangasniemi
    • Kuopio
    • Mikkeli
    • Pieksämäki
    • Puumala
    • Varkaus
    • Vieremä
  • Ohjaamot
    • Ohjaamo Olkkari
    • Ohjaamo Pieksämäki
    • Ohjaamo Iisalmi
    • Ohjaamo Varkaus
  • Tapahtumat
  • Kysy pois
    • Chat
    • Kysyttyä
    • Lähetä kysymys
  • Ajankohtaista
  • Osallisuus
    • Kuopion vertaistiedottajat
    • Nuorten ääni Etelä-Savossa
    • Po1ntin nuorisoraati
  • Saavutettavuus
    • Viittomakieliset tieto-osiot
    • Selkokieliset tieto-osiot
    • Saavutettavuusseloste

Nuorisovaltuusto

Nuorisovaltuustovaalit syksyllä 2020

Mikkelin nuorisovaltuuston kaksivuotiskausi on päättymässä. Uusi nuorisovaltuusto aloittaa toimintansa vuoden 2021 alusta ja valtuustoon valitaan 21 jäsentä.

Ehdokkaaksi voivat asettua mikkeliläiset 2001 – 2007 syntyneet nuoret, jotka ovat kirjoilla Mikkelissä 1.10.2020. Vaaliin lähtevä nuori tulostaa ehdokashakemuslomakkeen (löytyy alempaa tältä sivulta) ja toimittaa sen täytettynä Mikkelin nuorisopalveluille. Ehdokasasettelu päättyy maanantaina 5.10.2020.

Kun vaalitoimikunta on hyväksynyt ehdokaslistat, ehdokkaille järjestetään infotilaisuus. Siinä arvotaan äänestysnumerot, otetaan valokuvat ja annetaan tietoa nuorisovaltuustotoiminnasta. Tämän jälkeen jokainen ehdokas voi ryhtyä tekemään vaalityötä.

Ennakkoäänestys järjestetään 11.-13.11.2020 ja varsinainen äänestyspäivä on keskiviikkona 18.11.2020. Äänestäminen on mahdollista neljällä nuorisotalolla, ylä- ja yhtenäiskouluissa ja toisen asteen oppilaitoksissa.

Haluatko asettua ehdokkaaksi?

Avaa hakemuslomake tästä:

Nuorisovaltuustovaalien ehdokashakemus lomake 2020

 

Lisätietoja:

Nuorisovaltuuston puheenjohtaja Katriina Janhunen,

p. 044 214 0233, katriina.janhunen01@gmail.com

 



Mikkeli permalink.

EU tuki