Kuopion nuorisopalvelut

Yhteystiedot

Toimialuehakemisto

Ankkuriryhmä

Itä-Suomen poliisi/ Kuopion pääpoliisiasema

Suokatu 44

70110 Kuopio

Mari Savolainen-Paananen

Nuorisonohjaaja
-Kujalla-hanke-

0447182667
mari.savolainen-paananen@kuopio.fi

Erityisnuorisotyö

Vinkkeli

Kauppakatu 46

70100 Kuopio

Erityisnuorisotyöntekijä Tuija Argillander seinän edessä

Tuija Argillander

erityisnuorisotyöntekijä

044 718 2681
tuija.argillander@kuopio.fi

Erityisnuorisotyöntekijä Teemu Koponen seinän edessä

Teemu Koponen

erityisnuorisotyöntekijä

044 718 2681
teemu.koponen@kuopio.fi

Erityisnuorisotyöntekijä Lauri Kuronen seinän edessä

Lauri Kuronen

erityisnuorisotyöntekijä

044 718 2037
lauri.kuronen@kuopio.fi

Erityisnuorisotyöntekijä Jessica Pitkänen seinän edessä

Jessica Pitkänen

erityisnuorisotyöntekijä

044 718 4907
taru-jessica.pitkanen@kuopio.fi

Etsivä nuorisotyö

Pyöreä läpinäkyvä Po1ntin logo, jonka yksityiskohdat ovat mustia. Logo muistuttaa pyöreän leimasimen jälkeä. Logon yläosan kaarta muotoilleen lukee mustalla teksti po1nt.fi. Ympyrän keskellä on musta rekisterikilpimäinen tausta hieman vinossa, ja siinä lukee Po1nt. Ympyrän alareunassa kaarta mukaillen on kolme tähteä, joista keskimmäinen on isoin.

Merja Alm

etsivä nuorisotyöntekijä

044 718 1780
merja.alm@kuopio.fi

Alueena:
Petonen, Jynkkä, Levänen, Rauhalahti, Särkilahti, Kurkimäki ja Hiltulanlahti.
Kouluyhteistyö: Pyörön koulu, Jynkänlahden koulu, Lumit, Pohjois-Savon Opisto ja PAOK.

Kuvassa Suvi Hartikainen, Kuopion etsivä nuorisotyöntekijä

Suvi Hartikainen

etsivä nuorisotyöntekijä

044 718 1733
suvi.hartikainen2@kuopio.fi
Discord: Suv! Etsivä#2080

Alueena:
Keskusta, Haapaniemi, Niirala, Satama, Rönö ja Särkiniemi.
Kouluyhteistyö: Sakky, Ingmanedu, Kallaveden lukio ja Lyseon lukio.

Etsivä nuorisotyöntekijä Miia Hämäläinen, taustalla värikäs seinä

Miia Hämäläinen

etsivä nuorisotyöntekijä

044 718 1977
miia.hamalainen@kuopio.fi

Alueena:
Puijonlaakso, Rypysuo, Julkula, Päiväranta, Inkilänmäki, Pihlajalaakso, Itkonniemi, Linnanpelto, Männistö, Saarijärvi A+B, Kelloniemi, Kettulanlahti ja Ranta-Toivala.
Kouluyhteistyö: Hatsalan koulu, Puijonsarven koulu, Kuopion Klassillinen lukio, STEP ja Luovi.

Kuopion etsivä nuorisotyöntekijä Jari Kankkusen kuva

Jari Kankkunen

etsivä nuorisotyöntekijä

044 748 2375 jari.a.kankkunen@kuopio.fi Snapchat: etsiva_kankkune

Alueena:
Juankoski, Nilsiä, Maaninka, Saaristokaupunki ja Neulamäki.
Kouluyhteistyö: Juankosken lukio, Nilsiän lukio ja Sakky Toivala.

Marjut Leskinen

etsivä nuorisotyö

044 718 2008 marjut.a.leskinen@kuopio.fi

Alueena:
Karttula, Vehmersalmi, Riistavesi, Saaristokaupunki ja Neulamäki.

Mika Vesterinen

etsivä nuorisotyöntekijä

044 718 1735
mika.vesterinen@kuopio.fi
Discord: M!ka Etsivä#6473

Alueena:
Keskusta, Haapaniemi, Niirala, Satama, Rönö ja Särkiniemi.
Kouluyhteistyö: Sakky, Ingmanedu, Kallaveden lukio ja Lyseon lukio.

Hallinto

Pyöreä läpinäkyvä Po1ntin logo, jonka yksityiskohdat ovat mustia. Logo muistuttaa pyöreän leimasimen jälkeä. Logon yläosan kaarta muotoilleen lukee mustalla teksti po1nt.fi. Ympyrän keskellä on musta rekisterikilpimäinen tausta hieman vinossa, ja siinä lukee Po1nt. Ympyrän alareunassa kaarta mukaillen on kolme tähteä, joista keskimmäinen on isoin.

Janne Katajisto

nuorisopäällikkö

044 718 2661 janne.katajisto@kuopio.fi

Pyöreä läpinäkyvä Po1ntin logo, jonka yksityiskohdat ovat mustia. Logo muistuttaa pyöreän leimasimen jälkeä. Logon yläosan kaarta muotoilleen lukee mustalla teksti po1nt.fi. Ympyrän keskellä on musta rekisterikilpimäinen tausta hieman vinossa, ja siinä lukee Po1nt. Ympyrän alareunassa kaarta mukaillen on kolme tähteä, joista keskimmäinen on isoin.

Tarja Marin-Hakkarainen

hallintosihteeri, secretary

044 718 2665
tarja.marin-hakkarainen@kuopio.fi

Hankkeet

Kieppi-hanke

Janne Laahasen kuva. Lippis ja silmälasit päässä. Seisoo viherkasviseinän edessä.

Janne Laahanen

S2-koulunuorisotyöntekijä

044 718 2663
janne.laahanen@kuopio.fi

Kujalla-hanke

Mari Savolainen-Paananen

Nuorisonohjaaja
-Kujalla-hanke-

0447182667
mari.savolainen-paananen@kuopio.fi

Nuori Kuopio-Hanke

Pyöreä läpinäkyvä Po1ntin logo, jonka yksityiskohdat ovat mustia. Logo muistuttaa pyöreän leimasimen jälkeä. Logon yläosan kaarta muotoilleen lukee mustalla teksti po1nt.fi. Ympyrän keskellä on musta rekisterikilpimäinen tausta hieman vinossa, ja siinä lukee Po1nt. Ympyrän alareunassa kaarta mukaillen on kolme tähteä, joista keskimmäinen on isoin.

Anna Savolainen

nuorisonohjaaja
-nuori kuopio-hanke-

044 718 2691 anna.e.savolainen@kuopio.fi

Hatsalan klassillinen koulu

Hatsalan klassillinen koulu

Opistotie 5
70200 Kuopio

Aapo Jurvelin

koulunuorisotyöntekijä
-Hatsalan koulu-

044 718 1469
aapo.jurvelin@kuopio.fi
Discord: apiii

Juankosken nuorisotalo Walimo

Nuorisotila Walimo

Juankoskentie 9
73500 JUANKOSKI

Hannu Reinikainen

nuorisonohjaaja
-Juankosken Walimo-

044 718 8983 hannu.reinikainen@kuopio.fi

Julkulan nuorisotalo

Julkulan nuorisotalo

Puijonsarventie 54
70260 Kuopio

toimisto.kuopio@nuorisoseurat.fi

Nuorisotalon ohjaajat tavoittaa yhteisestä puhelinnumerosta:

045 650 5301

Jynkänlahden koulu

Jynkänlahden koulu

Varsanpolku 2

70780 Kuopio

Rebekka Rönkä

koulunuorisotyöntekijä
-Jynkänlahden koulu-

044 718 2668
rebekka.ronka@kuopio.fi

Jynkän nuorisotila Jynäri

Jynkän nuorisotila Jynäri

 

Sanni Luostarinen

nuorisonohjaaja
-Jynkän Jynäri-

044 718 2685
sanni.luostarinen@kuopio.fi

Eero Voutilainen

nuorisonohjaaja
-Jynkän Jynäri-

044 718 2686
eero-antti.voutilainen@kuopio.fi

Karttulan nuorisotilat (Kissakuusenkoulu ja Pihkainmäen koulu)

Kissakuusenkoulun nuorisotila
Kissakuusentie 20
72100 Karttula

Pihkainmäen koulu
Pihkarinteentie 12
71570 Syväniemi

Pyöreä läpinäkyvä Po1ntin logo, jonka yksityiskohdat ovat mustia. Logo muistuttaa pyöreän leimasimen jälkeä. Logon yläosan kaarta muotoilleen lukee mustalla teksti po1nt.fi. Ympyrän keskellä on musta rekisterikilpimäinen tausta hieman vinossa, ja siinä lukee Po1nt. Ympyrän alareunassa kaarta mukaillen on kolme tähteä, joista keskimmäinen on isoin.

Janna Savallampi

nuorisonohjaaja
-Karttulan Nuokkari-

044 718 4937 janna.savallampi@kuopio.fi

Kulttuuriareena 44

Kulttuuriareena 44

Kauppakatu 44

70110 Kuopio

Sakari Hietala

nuorisonohjaaja
-kulttuuriareena 44 ja
Rock academy-

044 718 2688 sakari.hietala@kuopio.fi

kuavssa silinteripäinen nuorisonohjaaja Janne Kuitu

Janne Kuitu

nuorisonohjaaja
-Kulttuuriareena 44-

044 718 2675 janne.kuitu@kuopio.fi

Pyöreä läpinäkyvä Po1ntin logo, jonka yksityiskohdat ovat mustia. Logo muistuttaa pyöreän leimasimen jälkeä. Logon yläosan kaarta muotoilleen lukee mustalla teksti po1nt.fi. Ympyrän keskellä on musta rekisterikilpimäinen tausta hieman vinossa, ja siinä lukee Po1nt. Ympyrän alareunassa kaarta mukaillen on kolme tähteä, joista keskimmäinen on isoin.

Jarno Pöyhönen

nuorisonohjaaja
-Kulttuuriareena 44 ja
Rock Academy-

044 718 2678 jarno.poyhonen@kuopio.fi

Pyöreä läpinäkyvä Po1ntin logo, jonka yksityiskohdat ovat mustia. Logo muistuttaa pyöreän leimasimen jälkeä. Logon yläosan kaarta muotoilleen lukee mustalla teksti po1nt.fi. Ympyrän keskellä on musta rekisterikilpimäinen tausta hieman vinossa, ja siinä lukee Po1nt. Ympyrän alareunassa kaarta mukaillen on kolme tähteä, joista keskimmäinen on isoin.

Ulla Vuori

nuorisonohjaaja
-Kulttuuriareena 44-

044 718 2676
ulla.vuori@kuopio.fi

Kurkimäen POP UP -nuorisotila

Kurkimäen koulu, C-rakennus

Kurkimäentie 455,
71480 Kurkimäki

Henna-Riina Heikura

nuorisonohjaaja
-Kuikkalammen nuorisotila-

044 718 2660
henna-riina.heikura@kuopio.fi

Nina Karvonen

nuorisonohjaaja
-Kuikkalammen nuorisotila-

044 718 2590 nina.karvonen@kuopio.fi

Emma Tepponen

nuorisonohjaaja
-Kuikkalammen nuorisotila-

044 718 7108 emma.tepponen@kuopio.fi

Maaningan nuoriso- ja urheilutalo Komppis

Maaningan nuoriso- ja urheilutalo Komppis

Maaningantie 49
71750 Maaninka

Mikko Hoffren

nuorisonohjaaja
-Maaningan Komppis-

044 718 7708 mikko.hoffren@kuopio.fi

Kimmo Pölkki

nuorisonohjaaja
-Maaningan Komppis-

044 748 8430 kimmo.polkki@kuopio.fi

Minna Canthin koulu

Minna Canthin koulu

Ruotsinkatu 35
70600 Kuopio

Teemu Knuutinen

koulunuorisotyöntekijä
-Minna Canthin koulu-

044 718 1461
teemu.knuutinen@kuopio.fi
Discord: MC Teemu

Männistön nuorisotalo Latari

Männistön nuorisotalo Latari

Männistönkatu 15
70500 Kuopio

Pyöreä läpinäkyvä Po1ntin logo, jonka yksityiskohdat ovat mustia. Logo muistuttaa pyöreän leimasimen jälkeä. Logon yläosan kaarta muotoilleen lukee mustalla teksti po1nt.fi. Ympyrän keskellä on musta rekisterikilpimäinen tausta hieman vinossa, ja siinä lukee Po1nt. Ympyrän alareunassa kaarta mukaillen on kolme tähteä, joista keskimmäinen on isoin.

Asta Sajaniemi

nuorisonohjaaja
-Männistön Latari-

044 718 2009 asta.sajaniemi@kuopio.fi

Pyöreä läpinäkyvä Po1ntin logo, jonka yksityiskohdat ovat mustia. Logo muistuttaa pyöreän leimasimen jälkeä. Logon yläosan kaarta muotoilleen lukee mustalla teksti po1nt.fi. Ympyrän keskellä on musta rekisterikilpimäinen tausta hieman vinossa, ja siinä lukee Po1nt. Ympyrän alareunassa kaarta mukaillen on kolme tähteä, joista keskimmäinen on isoin.

Leena Salo

nuorisonohjaaja
-Männistön Latari-

044 718 2673
leena.salo@kuopio.fi

Pyöreä läpinäkyvä Po1ntin logo, jonka yksityiskohdat ovat mustia. Logo muistuttaa pyöreän leimasimen jälkeä. Logon yläosan kaarta muotoilleen lukee mustalla teksti po1nt.fi. Ympyrän keskellä on musta rekisterikilpimäinen tausta hieman vinossa, ja siinä lukee Po1nt. Ympyrän alareunassa kaarta mukaillen on kolme tähteä, joista keskimmäinen on isoin. Logossa on myös roiskemaisia efektejä, mitkä luovat rosoisuutta logoon.

Jasmin Patrikainen

Nuorisonohjaaja
Männistön Latari


jasmin.patrikainen@kuopio.fi

Neulamäen nuorisotalo Rytö

Neulamäen nuorisotalo Rytö
Juontotie 8
70150 Kuopio

Roni Helmi

nuorisonohjaaja
-Neulamäen Rytö-

044 718 2690
roni.helmi@kuopio.fi

Jade Jauhiainen

nuorisonohjaaja
-Neulamäen Rytö-

044 718 2693 jade.jauhiainen@kuopio.fi

Jenni Jekkonen-Tirri

nuorisonohjaaja
-Vehmersalmen KiPiNä-
-NEULAMÄEN RYTÖ-

044 718 2677
jenni.jekkonen-tirri@kuopio.fi

-POISSA 6.3 ASTI-

Nilsiän nuorisotila Nuokku

Nilsiän nuorisotila Nuokku
Syvärintie 47
73300 Nilsiä

Kuvassa Harri Nyholm. Musta lippis ja silmälasit sekä musta paita. Katsoo kohti kameraa.

Harri Nyholm

Nuorisonohjaaja
-Nilsiän nuokku-

044 748 2371
harri.nyholm@kuopio.fi

Tuija Huttunen

Tuija Huttunen

nuorisonohjaaja
-Nilsiän Nuokku-

044 748 2371 tuija.huttunen@kuopio.fi
-POISSA 1.5.2024 ASTI-

Ohjaamo

Ohjaamo Kuopio

Torikatu 5

70110 Kuopio

Kuvassa Ohjaamon nuorisonohjaaja Tommi Salmela

Tommi Salmela

Nuorisonohjaaja

044 718 3552 tommi.salmela@kuopio.fi

Kuvassa Ohjaamon etsivä nuorisotyöntekijä Laura Saarenvirta

Laura Saarenvirta

Nuorisonohjaaja

044 718 2128 laura.saarenvirta@kuopio.fi

Pelitalo Muikku

Petosen Vapaa-aikatilat Pinari, 2. krs
Pyörönkaari 19,
70820 KUOPIO

Niko Leinonen

nuorisonohjaaja
-Petosen Pinari ja
Pelitalo Muikku-

044 718 2670
niko.leinonen@kuopio.fi

Petosen Vapaa-aikatilat Pinari

Petosen vapaa-aikatilat Pinari

Pyörönkaari 19

70820 Kuopio

Esa Hietanen

nuorisonohjaaja
-Petosen Pinari-

044 718 2625
esa.hietanen@kuopio.fi

Sanna Emilia Hynninen

nuorisonohjaaja
-Petosen Pinari-

044 718 2679 sanna.hynninen@kuopio.fi

Mira Keinänen

nuorisonohjaaja
-Petosen Pinari-

044 718 2689
mira.keinanen@kuopio.fi

Karoliina Korhonen

nuorisonohjaaja
-Petosen Pinari-

044 718 2687 karoliina.hannele.korhonen @kuopio.fi

Mies seisoo kiipeilyseinän edessä, päällään vihreä neulepaita.

Olli Mononen

Nuorisonohjaaja
-petosen pinari-

044 718 2664 olli.mononen@kuopio.fi

Kaija Rajaorko

nuorisonohjaaja
-Petosen Pinari-

044 718 2671
kaija.rajaorko@kuopio.fi

Puistotupa

Puistotupa

Kauppakatu 46

70110 Kuopio

Enni Heiskasen kuva, jossa päällä vihreä villapaita, jonka alla harmaa paita. Taustalla vaalea seinä.

Enni Heiskanen

nuorisonohjaaja,
osallisuus-toiminta, viestintä

044 718 2683 enni.heiskanen@kuopio.fi

Asta Keskisaari

Po1nt koordinaattori

044 718 1901
asta.keskisaari@kuopio.fi

Pyörön yläkoulu

Ylä-Pyörön koulu
Blominkatu 2
70820 Kuopio

Joonas Kauppinen

koulunuorisotyöntekijä
-Ylä-Pyörön koulu-

044 718 2682
joonas.kauppinen@kuopio.fi

Päivärannan nuorisotila Pänäri

Päivärannan nuorisotila Pänäri 
Keski-kaari 44

70420 KUOPIO

Arto Villikka

nuorisonohjaaja
-Päivärannan Pänäri-

044 718 7710
arto.villikka@kuopio.fi

Riistaveden nuorisotila Kormu

Riistaveden nuorisotila Kormu

Koulutie 12,
71160 Riistavesi

Riitta Moilanen

Riitta Moilanen

Nuorisonohjaaja
-Riistaveden Kormu-

044 718 7730
riitta.moilanen@kuopio.fi

Saaristokaupungin Kuikkalammen nuorisotila Kuikkis

Kuikkalammen nuorisotila

Kaivannonlahdenkatu 27,
70840 Kuopio

Henna-Riina Heikura

nuorisonohjaaja
-Kuikkalammen nuorisotila-

044 718 2660
henna-riina.heikura@kuopio.fi

Nina Karvonen

nuorisonohjaaja
-Kuikkalammen nuorisotila-

044 718 2590 nina.karvonen@kuopio.fi

Emma Tepponen

nuorisonohjaaja
-Kuikkalammen nuorisotila-

044 718 7108 emma.tepponen@kuopio.fi

Skeittihalli

Skeittihalli

Kellokuja 1

70460 Kuopio

mies istumassa skeittirampin päällä farkut, vaalea t-paita ja pipo päässä. taustalla graffiti

Marko "Hakki" Harmaala

nuorisonohjaaja
-skeittihalli-

044 718 7743 marko.harmaala@kuopio.fi

Vehmersalmen nuorisotila Kipinä

Vehmersalmen nuorisotila

Vehmersalmenkatu 27, C-rakennus
71310 Vehmersalmi

Jenni Jekkonen-Tirri

nuorisonohjaaja
-Vehmersalmen KiPiNä-
-NEULAMÄEN RYTÖ-

044 718 2677
jenni.jekkonen-tirri@kuopio.fi

-POISSA 6.3 ASTI-